Trzynasty (13) Batalion Celny Lubawa Budynek byłego Komisariatu Straży Granicznej w Działdowie - lipiec 2022 (BP)

Trzynasty (13) Batalion Celny Lubawa – jednostka organizacyjna formacji granicznych powołana na podstawie Rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z dn. 24 marca 1921 r. w miejsce batalionów wartowniczych i batalionów etapowych. Dowództwo mieściło się w Lubawie, natomiast poszczególne kompanie stacjonowały najpierw w Dusocinie, Uzdowie i Wojmie, a od 1 sierpnia 1921 r. w Radominie, Rozentalu, Rybnie i Działdowie. 3 kompania 13 batalionu dowodzona przez ppor. Juliusza Niemczewskiego, stacjonująca w Działdowie, obsadzała posterunki w Białutach, Chorapiu, Kramarzewie, Krasnołące, Malinowie i Wilamowie, natomiast 4 kompania, pod dowództwem ppor. Mariana Jurkowskiego, stacjonująca w Rybnie, posterunki w Groszkach, Gutowie, Rapatach, Rumienicy, Szczepankowie, Szczuplinach, Uzdowie, Wądzyniu Dużym i Wądzyniu Małym. 14 marca 1922 r. batalion, podobnie jak i inne tego typu w kraju, został zluzowany, a następnie rozwiązany. Jego funkcję przejęła Straż Celna.