Wersja kontrastowa A- A+

EPDZ EPDZ

21 listopada 1946 r. – zostali straceni w Działdowie skazani 17 października 1946 r. przez warszawski WSO na karę śmierci:

– urodzony 20 listopada 1924 r. w  Golubiu Roman Brzeziński. 14 listopada 1945 r. opuścił jednostkę wojskową z bronią i zorganizował rabunkowy oddział leśny w okolicach Starego Zielunia. 14 lutego 1946 r. jego oddział z rozkazu dowódcy Batalionu ROAK „Znicz” Pawła Nowakowskiego działającego w okolicach Lidzbarka, Brodnicy i Nowego Miasta Lubawskiego został rozbrojony i oddany funkcjonariuszom MO w Lidzbarku. Stąd zabrany przez funkcjonariuszy UBP w Działdowie i 17 października skazany został na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie na sesji wyjazdowej w Działdowie. Stracony 21 listopada 1946 r. w tym mieście.

– urodzony 14 marca 1924 r. w Nowym Zieluniu Aleksander Wiśniewski. Żołnierz Batalionu „Znicz” dowodzonego przez Pawła Nowakowskiego i działającego w okolicach Lidzbarka, Brodnicy i Nowego Miasta Lubawskiego, w kompanii Stanisława Balli. Schwytany przez funkcjonariuszy UBP i 17 października 1946 r. skazany przez warszawski WSR na sesji wyjazdowej w Działdowie na karę śmierci. Oskarżony o przynależność do tajnej organizacji. 21 listopada 1946 r. wyrok został wykonany.

Zostań redaktorem

Już teraz możesz tworzyć treści dotyczące naszego powiatu.

Zarejestruj się

Nie masz konta?

Nie masz konta?

Zarejestruj się

UWAGA: W celu rejestracji pobierz formularz i odeślij go do nas pod adres [email protected]

Pobierz formularz

Kopiowanie treści z tej strony jest zabronione!